Gazeta Wyborcza – Jakie są ceny wynajmu w Szczecinie i Koszalinie. Raport

2021-09-17

Rodzina z kotem nie ma szans na wynajem mieszkania. Jakie są ceny w Szczecinie i Koszalinie? Raport

Jednak w Szczecinie nie spowodowało to spadku stawek za wynajem. Po pierwsze – na rynku nie było dużo mieszkań tzw. bookingowych, czyli turystycznych, a to również oznacza, że niezbyt dużą pulę właściciele przeznaczyli na najem długoterminowy. Po drugie – wiele osób, które przyjechały za pracą do Szczecina, nie wyjechało w czasie pandemii do swoich rodzinnych miejscowości. Prawdopodobnie dlatego, że są to pracownicy centrów logistycznych i innych zakładów pracujących bez zmian.

– Ubyło nam jednak studentów czy pracowników zza wschodniej granicy. Mamy też grupę osób, która przeszła na home office – mówi Robert Baciocha, właściciel biura nieruchomości Patria. – Dwa lata temu we wrześniu oferty mieszkań na wynajem znikały błyskawicznie, teraz trochę wolniej. Do tego doszła pula nowych mieszkań, w których właściciele ulokowali swoje oszczędności i przeznaczyli je na wynajem. Per saldo ceny wynajmu w Szczecinie nie spadły. Mamy stawki sprzed dwóch lat.

Niektórzy uważają, że ceny wynajmu z czasem pójdą w górę.

– Rynek wynajmu wraca do stanu sprzed pandemii – mówi Piotr Romanowicz, właściciel biura Rent – nieruchomości Romanowicz. – Ceny sprzedaży lokali mocno poszły w górę. To oznacza, że zwiększa się grupa osób, której nie stać na kupno, ponieważ te osoby np. nie mają zdolności kredytowej. Dla nich alternatywą pozostanie wynajem. Rządowy program zakładający możliwość kupna mieszkania bez wkładu własnego nie zachwieje rynkiem wynajmu, ponieważ program `Polski ład" zawiera w tym zakresie różne ograniczenia. I trzeba poczekać, aż ten program zostanie wprowadzony w życie.

Średnie ceny wynajmu mieszkań

O tym, że w Szczecinie nie ma spadku cen wynajmu, świadczą dane z serwisu internetowego otodom.pl specjalizującego się w rynku nieruchomości. Dla przykładu, w październiku ubiegłego roku średnia cena wynajmu mieszkania w Szczecinie wynosiła 2,1 tys. zł, a teraz 2 tys. zł.

Inna sytuacja jest w stolicy. Tam koszty wynajmu są znacząco niższe niż przed pandemią. W październiku 2019 r. średnia cena wynajmu mieszkania w Warszawie wynosiła 4,6 tys. zł, teraz 3,4 tys. zł.

Ceny najmu poszły w dół również w Gdańsku. W porównaniu z końcówką 2019 r. też doszło do znacznego spadku, ale potem nastąpiło lekkie odbicie. W grudniu 2020 r. średnia cena wynajmu wynosiła w Gdańsku 2,6 tys. zł, w lutym 2021 r. 2,1 tys., a w lipcu – 2,4 tys. zł.

Za ile można wynająć dwupokojowe

Jeżeli chodzi o średnią cenę wynajmu mieszkania, Szczecin (2 tys. zł za miesiąc) jest w czołówce najdroższych miast – na szóstym miejscu w Polsce. Tuż za Krakowem (również 2 tys. zł). Najdroższe miasta pod względem wynajmu to Warszawa (3,4 tys. zł), Gdańsk (2,4 tys. zł) i Gdynia 2,2 tys. zł). Takie średnie wylicza otodom.pl.

Za ile można wynająć dwupokojowe w Szczecinie? Pod uwagę braliśmy mieszkania na lewobrzeżu Szczecina, które na wyposażeniu mają pralkę, zmywarkę, lodówkę i piekarnik.

Tańsze oferty dotyczą małych 40-metrowych lokali w budynkach z wielkiej płyty. Cena wynajmu – 1700 zł. Ten sam metraż, ale w budynkach zbudowanych po 2000 r., jest do wynajęcia za 2 tys. zł. Podobne ceny dotyczą też mieszkań nieco większych, 50-metrowych.

Jeżeli mieszkanie ma nowoczesną zabudowę kuchni, duży taras lub ogródek, to cena jego wynajęcia wzrasta do 2,5 tys. zł.

Kto uważnie śledzi ogłoszenia, może wyłapać okazje. Na przykład za 2 tys. zł do wynajęcia jest dwupokojowe lokum na cenionym przez szczecinian osiedlu Magnolia. Za tę samą cenę można też wynająć dwuletnie mieszkanie z ogródkiem położone przy ul. Tenisowej.

Wynajem okazjonalny

Wynajmujący muszą pamiętać, że do ceny wynajmu trzeba dodać opłaty za utrzymanie mieszkania i za media. Do kosztów trzeba też doliczyć kaucję, a jest to równowartość minimum miesięcznego najmu. Jeżeli transakcja dokonywana jest za pośrednictwem biura nieruchomości, to prowizja dla biura też sięga miesięcznej ceny najmu. To oznacza, że amator ładnego, dwupokojowego, 50-metrowego mieszkania w Szczecinie powinien mieć `na start" przygotowane 7-8 tys. zł. Wtedy dostanie klucze.

Coraz więcej ogłoszeń zawiera zastrzeżenie, że najem jest tylko okazjonalny. To zabezpieczenie dla właściciela. Osoba, której wynajmowany jest lokal, musi mieć notarialnie poświadczony dokument z adresem, pod który przeprowadzi się, jeśli nie będzie płacić za wynajem lokalu lub będzie go dewastować.

Rodzina z psem i kotem ma gorzej

Jak wynajem mieszkania wygląda w praktyce? Właściciele mieszkań chcą wiedzieć, gdzie pracują wynajmujący i czy to stabilne zajęcie. Łatwo wynająć `na informatyka" czy lekarza. Gorzej, gdy mieszkania szuka para z dzieckiem, na dodatek z kotem lub psem.

Próbowałam. Wybrałam mieszkania w nowszych budynkach w Szczecinie, najwyżej 15-letnich. Wybierałam mieszkania wyremontowane, ładnie urządzone (ale nie designersko). Dzwoniłam bezpośrednio do właścicieli, którzy oferują najem okazjonalny.

Próba pierwsza: – Chciałabym wynająć mieszkanie dla rodziny z dzieckiem – zaczęłam i nie dokończyłam, bo usłyszałam: – Nie, dziękuję.

Próba druga: Tu `dojechałam" do zdania, że oprócz dziecka jest jeszcze pies. – Nic z tego, proszę pani – usłyszałam.

Przy próbie trzeciej poinformowano mnie, że dzieci i zwierzęta, nawet morska świnka, nie wchodzą w grę.

Przy czwartej próbie właścicielka zgodziła się na dziecko, psa, ale na kota już nie. Wyjaśniła, że kiedyś miała i pazurami zdewastował jej cały tył kanapy.

Z piątej próby zrezygnowałam.

– O ile rodzina z dziećmi mieszkanie wynajmie, to zwierzęta nie są mile widziane, rzeczywiście jest z tym problem – mówi Konrad Kopij, właściciel biura Tudor Nieruchomości.

Na szczecińskim rynku mieszkań do wynajęcia brakuje lokali większych, trzypokojowych.

– `Kowalscy" poinwestowali w mniejsze, dwupokojowe na wynajem. Bo wymagały zaangażowania mniejszej gotówki – wyjaśnia Kopij.

Wynajem mieszkań w Koszalinie

Sprawdziliśmy też ceny wynajmu w Koszalinie. Są jedne z niższych w Polsce. Według portalu otodom.pl średnia cena najmu w tym mieście to 1298 zł. Podobne stawki obowiązywały w październiku ubiegłego roku.

Oferta jest bardzo skromna. Krótka lista. Słaby wybór. Dwupokojowe mieszkanie wyposażone w zmywarkę, pralkę, piekarnik, lodówkę i mikrofalówkę można w Koszalinie wynająć za 1500 zł. Mieszkanie bez mebli i sprzętu AGD – za 1000 zł.

https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,27581200,rodzina-z-kotem-nie-ma-szans-na-wynajem-mieszkania-w-szczecinie.html