PIOTR ROMANOWICZ DLA PRESTIŻU – Wywiad

Biznes & Inwestycje – edycja specjalna poświęcona inwestowaniu

Miesięcznik Prestiż wydał specjalną edycję poświęconą w całości inwestowaniu. W magazynie znajdziecie Państwo wywiad z Piotrem Romanowiczem, ekspertem w dziedzinie inwestowania w nieruchomości.


DLACZEGO NIERUCHOMOŚCI NAD MORZEM?

Nadmorskie nieruchomości mają w sobie coś wyjątkowego, budzą emocje, kojarzą się z rangą, pozycją i stanowią świetną inwestycję. O specyfice nadmorskiego rynku rozmawiamy z Piotrem Romanowiczem, założycielem i właścicielem firmy RENT-nieruchomości ROMANOWICZ.

Chętnie spędzamy weekendy, urlopy, wakacje na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Od kilku lat widać zwiększone zainteresowanie nabywaniem nieruchomości na tym terenie. Dlaczego akurat wybieramy wybrzeże Bałtyku?
W ciągu ostatnich dwudziestu lat, wraz z rozwojem gospodarczym zmienił się w Polsce sposób spędzania wolnego czasu. Znacznie poprawiła się infrastruktura, w tym drogi, a nasze społeczeństwo stało się bardziej mobilne i aktywne. Zmienił się też model wypoczywania. Nad morze jeździ się przez cały rok, a nie jak dawniej tylko w lipcu i sierpniu. Bałtyk jest blisko, jest osiągalny nawet na krótki weekendowy wypad. Odkrywamy więc, że morze jest atrakcyjne o każdej porze roku, a leżenie na plaży nie jest jedyną formą spędzania czasu. Nadmorskie miejscowości mają obecnie o wiele więcej do zaoferowania: ośrodki SPA, aquaparki, baseny, centra konferencyjne i szkoleniowe, ścieżki rowerowe itp. Ten potencjał zauważyli już wcześniej deweloperzy, którzy teraz realizują coraz lepsze projekty. Sprzyja temu również rosnąca konkurencja. Oferta na rynku nieruchomości nad morzem jest coraz ciekawsza i zróżnicowana.

Dlaczego, jak Pan często mówi, rynek nieruchomości nadmorskich jest wyjątkowy? Czym się różni od miejskiego?
To dwa zupełnie inne światy. W przeciwieństwie do lokalnych rynków miejskich, rynek nadmorski ma charakter uniwersalny, cieszy się dużym zainteresowaniem większej i różnorodnej grupy klientów. Jest o wiele bardziej odporny na wszelkiego rodzaju kryzysy i spadki cen. Tutaj klienci nie realizują swojej pierwszej potrzeby mieszkaniowej, lecz inwestują lub kupują kolejne już nieruchomości. Klient nadmorski jest też bardziej zamożny i świadomy. Mamy kupujących niemal z całego świata, z Niemiec, Szwecji, Danii, a nawet z Japonii. Grupa nabywców jest o wiele większa, bardziej zróżnicowana i zamożniejsza. To skutkuje większą płynnością i atrakcyjnością tego rynku.

Co najbardziej interesuje potencjalnych nabywców nadmorskich nieruchomości – działki, apartamenty, domy, hotele, pensjonaty? Są częściej nabywane na własne potrzeby, czy przede wszystkim z myślą o inwestycji?

Bezsprzecznie dominują apartamenty i działki. Dalej domy, hotele i pensjonaty. Przy czym są to zarówno klienci indywidualni, jak i również podmioty gospodarcze, w tym hotelarze i deweloperzy. W większości to zakupy inwestycyjne, a w ostatnim czasie te mające na celu ochronę kapitału przed wysoką inflacją. W ostatnich latach obserwuję bardzo duży wzrost zainteresowania działkami nad morzem. Od lat grunty te zyskują na wartości i stanowią doskonałą alternatywę wobec apartamentów, ponieważ nie wymagają tak dużego kapitału
początkowego. W przypadku sprzedaży charakteryzują się z kolei o wiele większą płynnością. Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich lat działki w Zachodniopomorskiem osiągają najwyższe stopy wzrostu wartości. Gruntów nigdy nie przybywa, dlatego swoim klientom często rekomenduję zakup nieruchomości nad morzem.

Jakie lokalizacje nad Bałtykiem cieszą się największym zainteresowaniem? Znane miejscowości takie jak Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, czy też nabywcy stawiają na mniejsze np. Rewal, Dziwnów, Międzywodzie, Wisełka?
Numer jeden to bezapelacyjnie Świnoujście, które stało się wyjątkowym kurortem i międzynarodową stolicą wyspy Uznam. Najpiękniejsza plaża nad Bałtykiem, nowoczesne projekty deweloperskie, inwestycje miasta w infrastrukturę, położenie na granicy, więc łatwa dostępność dla turystów z Niemiec, Skandynawii i całej Europy przez lotnisko w Heringsdorfie, a już wkrótce przez tunel także dla mieszkańców naszego kraju, to zasób cennych, dobrze wykorzystanych atutów. Daje to spektakularne tempo i jakość rozwoju miasta. Rynek nieruchomości w Świnoujściu kwitnie. Kołobrzeg to z kolei miasto uzdrowiskowe, znane i popularne, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski i Niemiec. Międzyzdroje są także bardzo znane i przede wszystkim lubiane. Obok tych modnych miejscowości swoich fanów mają również te mniejsze. Tutaj turyści bardziej cenią sobie kameralność, spokój, ciszę, a na pewno bliskość natury. Jest to obecnie świadomie wybierany styl życia.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości nad morzem – cenę, odległość od morza, otoczenie? Jakie wymagania musi spełniać operator?
Kluczowa jest odległość od morza i widok na morze. To potwierdza starą zasadę, że w nieruchomościach liczą się trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Bardzo ważne są: otoczenie, bezpośrednie sąsiedztwo i infrastruktura. Ich wysoka jakość gwarantuje wysokie ceny wynajmu i ponownej sprzedaży. Wbrew temu co można usłyszeć od wielu osób, cena ma wtórne znaczenie. Nie sztuką jest kupić tanią i złą nieruchomość, a potem mieć z nią problem. Jakość ma swoją cenę, trzyma ją i cieszy się lepszym popytem, także w tych trudniejszych czasach. Operator powinien być sprawdzony i wiarygodny, i co ważne, elastyczny w formule współpracy. Powinien szybko i w terminie wypłacać gwarantowany zysk. Istotnym aspektem jest, abyśmy mogli w razie potrzeby korzystać z własnego apartamentu. Należy się upewnić czy nasz apartament jest przez operatora utrzymywany w kondycji, czy są usuwane drobne usterki, warto też umówić się na bieżące raportowanie. Podsumowując, wybierajmy operatora respektującego umowy oraz utrzymującego wysoki standard komunikacji z klientem.

Jakich błędów nie popełniać przy zakupie apartamentu nad morzem?
Powtórzę, przede wszystkim należy wybierać bardzo dobrą lokalizację i nie kierować się najniższą ceną. Bardzo dokładnie weryfikować stan prawny nieruchomości. Kupować apartament zawsze z garażem lub miejscem parkingowym jak również z balkonem. Nie kupować z tzw. `dołka`, czyli czegoś, co ma dopiero powstać. Najlepiej kupować gotowy, w pełni wyposażony apartament, w myśl zasady – widzimy, za co płacimy. Nie podpisywać złych umów z deweloperem, które potem ograniczają ponowną sprzedaż. Unikać budynków, zwłaszcza wśród tych starszych, bez wind. Zwracać uwagę na koszty eksploatacyjne, zwłaszcza przy apartamentowcach z centrami SPA i basenami. W przypadku zakupu inwestycyjnego bardzo starannie wybierać operatora. I na koniec, przy zakupie nie wykorzystywać swojej maksymalnej zdolności kredytowej, należy, wręcz obowiązkowo, zostawić sobie bufor finansowy.

Dlaczego warto wiązać się z dobrym doradcą?

Współpraca z dobrym doradcą na pewno pozwala uniknąć tych wszystkich błędów, o których wspomniałem powyżej. Dobry doradca doskonale zna nowe inwestycje i rynek wtórny oraz ich plusy i minusy. Dzięki współpracy klient oszczędza bezcenny czas, pieniądze i często wiele niepotrzebnych nerwów – zarówno przy kupnie, jak i przy sprzedaży nieruchomości. Dobry doradca nie myśli w kategorii jednej transakcji, lecz długofalowej współpracy. Właśnie dlatego zadowoleni klienci wracają do niego i polecają swoim znajomym. Warto podkreślić jeszcze jeden aspekt, zakup lub sprzedaż nieruchomości to zwykle duża, złożona operacja finansowo-prawna, coraz częściej przeprowadzana na odległość, dobry doradca dzięki swojemu doświadczeniu pomoże sprawnie przejść przez cały ten proces.

Dlaczego warto zainwestować w nieruchomość, zwłaszcza w tę nad morzem?

Jest niewiele wad inwestowania w nieruchomości, zwłaszcza jeśli się ma wszelkie niezbędne informacje i pracuje z pośrednikiem, któremu się ufa. Mogę powiedzieć, że jest to dość dostępna forma inwestycji ze względu na różnorodność oferty. Aby zainwestować w nieruchomość, nie trzeba dysponować milionowym budżetem. Kupujemy coś materialnego, mierzalnego, z tendencją do wzrostu wartości. Po zakupie inwestycyjnym dość szybko czerpiemy z nieruchomości dochody, a w dłuższej perspektywie wzrasta jej wartość. Nieruchomość staje się więc świetnym kapitałem, którego można użyć jako dźwigni do większej inwestycji w przyszłości lub jako emerytury. Nieruchomość nad morzem zwielokrotnia też atuty inwestowania w nieruchomość w ogóle oraz minimalizuje ryzyko.

Jaka Pana zdaniem jest przyszłość rynku nieruchomości nadmorskich w Polsce?
Rynek nieruchomości nadmorskich rozwija się u nas bardzo dynamicznie. Nie przewiduję zmiany tej tendencji. Wybrzeże zawsze pozostanie w centrum zainteresowania klientów. Sądzę, że zmieni się standard przestrzeni i zabudowy nadmorskiej, kolejne inwestycje będą jeszcze lepsze jakościowo i bardziej proekologiczne. Będą oferowały jeszcze więcej nowoczesnych atrakcji, aby pobyt nad morzem był interesujący przez cały rok. Odnawialne źródła energii redukujące koszty eksploatacyjne i ślad CO2 będą stawały się standardem.

rozmawiał: Dariusz Staniewski


PRESTIŻ – BIZNES & INWESTYCJE – pobierz magazyn