PRESTIŻ – BIZNES & INWESTYCJE – Piotr Romanowicz o technologiach AI

Sztuczna inteligencja: szansa czy zagrożenie?

Gorącym tematem specjalnej edycji miesięcznika Prestiż, poświęconej biznesowi i inwestowaniu, jest sztuczna inteligencja. To hasło odmieniane dzisiaj przez wszystkie przypadki i jeden z najbardziej intrygujących tematów na styku technologii i biznesu. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że skuteczne wdrożenie algorytmów AI pozwala na budowę przewagi konkurencyjnej na wielu płaszczyznach – od sprzedaży, poprzez marketing, obsługę klienta, zakupy po zarządzanie ryzykiem. Ta wbrew pozorom wcale nie taka nowa technologia wdarła się z rozmachem w nasze życie wraz z udostępnieniem wszystkim użytkownikom ChataGPT. Jakie nowe możliwości związane z tą rewolucją technologiczną widzi Piotr Romanowicz?

OPINIA EKSPERTA
SZTUCZNA INTELIGENCJA: SZANSA CZY ZAGROŻENIE?

Piotr Romanowicz
CEO RENT-nieruchomości ROMANOWICZ, ekspert Komitetu ds. Nieruchomości Krajowej Izby Gospodarczej

Dla mnie ChatGPT i AI to rewolucja na skalę rewolucji związanej z pojawieniem się internetu czy telefonii komórkowej. Dzięki nim będziemy mogli zwiększyć zasób naszego bezcennego czasu. W mojej branży nieruchomości już istnieją narzędzia oparte o AI, a będzie ich jeszcze więcej. Dzięki ich pomocy maklerzy będą mogli jeszcze więcej czasu spędzać na bezpośrednich rozmowach z klientami oraz na prezentacjach nieruchomości.

W biznesie AI odciąży nas zarówno w produkcji przy automatyzacji procesów, jak i usługach przy analizie danych oraz w kontakcie z klientami. Już teraz AI wykorzystywana jest w medycynie do wczesnego i lepszego wykrywania chorób. W nauce to szansa na lepsze i szybsze przetwarzanie danych. Branża IT i telekomunikacyjna z udziałem AI to już codzienność. Przyszłość transportu to pojazdy autonomiczne. Wielkim wyzwaniem będzie przedefiniowanie systemu szkolnictwa i kształcenia, aby widzieć w AI wsparcie, a nie zagrożenie.

Z analizy 673 mln miejsc pracy uwzględnionych w badaniu Future of Jobs Survey dla Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że w ciągu najbliższych 5 lat spodziewany jest wzrost zatrudnienia o 69 mln miejsc pracy, ale również spadek o 83 mln. Oznacza to, że nastąpi spadek o 14 mln miejsc pracy, co stanowi około 2% obecnego zatrudnienia. Niektóre zawody znikną, a  inne będą się rozwijać. To wyzwanie dla pracowników, ponieważ kluczowa będzie umiejętność dostosowania się do zmieniającego się rynku i zdobywanie nowych kompetencji.

Uważam, że ChatGPT czy inne technologie AI stanowią większą szansę niż zagrożenie. Niezwykle ważne jest tworzenie odpowiednich regulacji prawnych, etycznych oraz technologicznych, które pomogą nam w  wykorzystaniu tych narzędzi w  sposób odpowiedzialny i  bezpieczny. Wtedy mogą przynieść dla nas wszystkich ogromne korzyści.

PRESTIŻ – BIZNES & INWESTYCJE – pobierz magazyn